Kierunki i obszary zastosowań Business Inteligence

Gwałtowny rozwój technologii informatycznych doprowadził do sytuacji, w której spotykamy się z nadmiarem danych. Trudno jest orzec, co w konkretnej firmie może się przydać oraz w jakie systemy warto inwestować. Tymczasem sprawne działanie przedsiębiorstwa nie może być oparte wyłącznie o intuicję w wyborze technologii. Bez odpowiedniego przygotowania niemożliwa jest skuteczna konkurencja w branży.

Do czego przydaje się BI?

Business Intelligence, czyli analityka biznesowa to swoistego rodzaju indywidualny system dedykowany konkretnemu przedsiębiorstwu. W jego skład wchodzą struktury związane z bazami danych i rozmaite aplikacje, które pozwalają na dostarczanie niezbędnej do realizacji zadań wiedzy. Do najważniejszych obszarów zastosowań BI można zaliczyć konstruowanie procesów ekonomicznych. Chodzi tutaj przede wszystkim o Controlling, czyli zintegrowany system zarządzania przedsiębiorstwem (w tym planowanie finansowe, analiza kosztów) oraz budżetowanie obejmujące projektowanie i zatwierdzanie budżetu. Ponadto Business Intelligence jest nieoceniony przy tworzeniu zrównoważonych strategii rozwoju. BI wykorzystuje m.in. zrównoważoną kartę wyników, dzięki czemu możliwe jest określenie kluczowych czynników wpływających na skuteczną realizację szczegółowej strategii rozwoju.

Benchmarking

BI a Benchmarking

Benchmarking polega na systematycznych badaniach porównawczych procesów, które wdrażane są w konkretnym przedsiębiorstwie. Dzięki tego rodzaju analizom możliwe jest wybranie najlepszych praktyk umożliwiających ciągły rozwój. Co ważne, Benchmarking nie jest działaniem prowadzącym do stosowania nowych procesów. Operacja ta polega na obserwowaniu już istniejących procedur. Systemy Business Intelligence, odpowiedzialne za integrację danych, mogą być bardzo korzystne w ramach benchmarkingu. Systemy tego rodzaju przydają się zarówno przy analizie pojedynczych działów przedsiębiorstwa, jak i dużych korporacji. Zaleca się jednak integrowanie wszystkich metod w korporacyjnych konstrukcjach BI, przy czym najpierw trzeba dokładnie określić mapy procesów oraz dane liczbowe, które będą opisywały wartości mierzonych wskaźników.

Inne zastosowania Business Intelligence

Systemy BI pozwalają na zabezpieczenie firmy przed bankructwem. Dzieje się tak, ponieważ umożliwiają one odpowiednio wcześnie wykryć wszelkie zagrożenia finansowe. Ponadto systemy BI są w stanie wyszukiwać nadużycia w transakcjach finansowych (ostrzegają przed przestępstwami). Warto także sobie zdawać sprawę z tego, że nieustanne kontrole pozwalają na modelowanie oferty przedsiębiorstwa – tak, by przynosiło ono możliwie jak najlepszy dochód.

 

Kategorie: Business Intelligence,

Autor

Redakcja naomisoft