Systemy BI - niezbędne narzędzie do Twojej pracy

Współczesne przedsiębiorstwa nie borykają się już z problemem braku danych. Tym, co w naprawdę istotny sposób utrudnia im funkcjonowanie wydaje się przede wszystkim wiedza na temat tego, jak efektywnie wykorzystać zgromadzone informacje tak, aby wpływało to korzystnie na proces decyzyjny.

Na szczęście, również z tym problemem można się uporać, jednym z najbardziej interesujących rozwiązań wydaje się przy tym inwestycja w narzędzia z zakresu Business Intelligence.

To, w jakim sektorze działa dana firma, nie ma już większego znaczenia. Proces decyzyjny jest skuteczny przede wszystkim wówczas, gdy poddaje się go analizie. Niestety podstawowy problem z danymi polega na tym, że magazynuje się je w różnych systemach, a one same mają bardzo zróżnicowane formy. Wszystko to ogranicza skuteczność działań analityków, a systemy BI mogą skutecznie rozwiązać tego rodzaju problem.

Business Intelligence – na czym polega i jakie jest jego zastosowanie?

Narzędzia z rodziny BI znajdują zastosowanie na trzech obszarach, Wykorzystuje się je przy raportowaniu, analizowaniu oraz zarządzaniu wydajnością. Dzięki temu można dokonać czytelnego podziału systemów.

1. EIS – rodzina systemów pozwalających na informowanie kierownicze. Narzędzia tego rodzaju są polecane kadrze menadżerskiej wyższego szczebla, gromadzą bowiem informacje pochodzące tak ze źródeł wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Oprogramowanie dla firm

2. DSS – systemy służące do wspomagania decyzji. Dostarczają informacji przyjmujących postać raportów oraz zestawień. Tego rodzaju oprogramowanie dla firm jest wykorzystywane zarówno przez analityków, jak i przez kadrę kierowniczą średniego i wyższego szczebla.

3. MIS – systemy informacyjne zarządzania analizujące i porządkujące dane pochodzące ze wszystkich działów.

4. GIS – systemy informacji geograficznej wprowadzające i gromadzące, a następnie również analizujące i przetwarzające dane geograficzne, które należy uwzględnić w procesie decyzyjnym.

Systemy Business Intelligence – controlling i optymalizacja procesów

Narzędzia BI znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność zorganizowania natychmiastowego dostępu do informacji, które są uporządkowane i precyzyjne. Systemy te wspierają nie tylko analizy finansowe ale i marketingowe i sprzedażowe, jeśli bowiem dane są sformatowane w odpowiedni sposób, staja się one kluczowe nie tylko dla badania efektywności, ale i tworzenia przyszłych prognoz i strategii. Jest to także narzędzie ważne dla controllingu i budżetowania, a wiec sprawdzające się wszędzie tam, gdzie optymalizacja procesów biznesowych przynosi wymierne efekty.

Dzięki systemom BI możliwe staje się dostrzeżenie i wykorzystanie zależności, z jakimi mamy do czynienia pomiędzy informacjami, jakie udało nam się zgromadzić. Pozwalają one też na określenie podłoża wspomnianych zależności. Ich główny cel zawiera się więc w usprawnieniu procesów analizowania oraz raportowania, co poprawia trafność decyzji o charakterze biznesowych.

Kategorie: Business Intelligence,

Autor

Redakcja naomisoft