Enterprise Resource Planning – ERP

Enterprise Resource Planning, inaczej system ERP, to oprogramowanie mające na celu gromadzenie wszystkich danych, funkcji i procesów zachodzących w firmie w jednym miejscu. Dzięki temu możliwe jest zarządzanie danymi w obrębie jednego zbioru.  Planowanie zasobów przedsiębiorstwa umożliwia zintegrowanie wszystkich informacji o firmie oraz ich analizę.

Podstawowe cele systemów klasy ERP

Pierwszym i najważniejszym celem systemów typu ERP jest połączenie wszystkich działów oraz zadań wykonywanych w obrębie firmy. Przykładowo, istnieje wiele systemów do zarządzania zasobami w magazynie, prowadzenia finansów, zarządzania zasobami ludzkimi czy zbierania informacji na temat klientów. Dane te jednak nie są ze sobą połączone, więc ich analizowanie jest utrudnione. 

System ERP pozwala stworzyć  strukturę, w której znajdują się wszystkie działy firmy obejmujące produkcję, magazynowanie, dystrybucję, finansowanie, marketing i sprzedaż oraz zasoby ludzkie. W ten sposób przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi komórkami w firmie jest szybszy, a wprowadzone dane widoczne są w czasie rzeczywistym. 

Wprowadzenie systemu ERP ma na celu przede wszystkim: 

•    Skomunikowanie ze sobą wszystkich działów firmy 
•    Gromadzenie danych oraz zarządzanie nimi w jednym miejscu 
•    Ułatwienie przekazywania informacji 
•    Wspieranie zarządzania procesami biznesowymi

zarządzanie zasobami firmy

Planowanie zasobów przedsiębiorstwa

Wraz z rozwojem systemów ERP zaczęto rezygnować z używania struktur modułowych. Planowanie zasobów przedsiębiorstwa to strategia związana z kompleksowym i efektywnym zarządzaniem przedsiębiorstwem. 
Planowanie zasobów jest możliwe dzięki specjalnym systemom informatycznym, które można dopasować do profilu każdej firmy. 

Po co firmie system ERP?

Zakup systemu ERP oraz jego wdrożenie to duże wyzwanie dla całego przedsiębiorstwa. Obecnie jednak taki system staje się standardem. Dzieje się tak z wielu powodów. 
Najważniejszy to połączenie najbardziej istotnych dla firmy elementów  – informacji, zadań oraz procesów – w jednym obszarze. W ten sposób każde podjęte działanie, które zostanie wprowadzone do systemu jest monitorowane oraz analizowane. A wszystko dzieje się w czasie rzeczywistym. 

System ERP dzięki usprawnieniu przepływu informacji w firmie umożliwia lepsze wykorzystanie zasobów organizacji. Łatwiej koordynować i podejmować decyzje związane z procesami sprzedażowymi, dystrybucyjnymi oraz produkcyjnymi. Ułatwia tworzenie analiz biznesowych, planów rozwojowych oraz dostrzeganie pojawiających się trendów. 
System ERP jest niezbędnym narzędziem w każdej firmie.

 

Kategorie: ERP i CRM,

Autor

Redakcja naomisoft