Pracujesz przy komputerze? Zobacz, jak dbać o oczy

Oczy milionów ludzi są dziś przykute do ekranów komputerów przez wiele godzin w ciągu dnia - taki tryb pracy jest podyktowany współczesnym życiem. Za komfort korzystania z tabletów, smartfonów czy komputerów wielu musi płacić pogorszeniem wzroku. Najczęstsze dolegliwości po godzinach pracy przy komputerze to bóle głowy, niewyraźne widzenie, suchość i zmęczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami, pieczenie lub swędzenie oczu. Wszystkie te objawy są wynikiem długotrwałego stresu wzrokowego. Na szczęście istnieją proste sposoby, aby poradzić sobie z tym problemem.

3 zasady higieny oczu podczas pracy zdalnej

Bardzo ważna jest właściwa higiena widzenia podczas pracy przy komputerze. Monitor musi mieć wysoką rozdzielczość. Nie zaleca się pracy z komputerem o zmierzchu bez dodatkowego oświetlenia. Należy również unikać dużego kontrastu między jasnością ekranu a otoczeniem, a oświetlenie ekranu powinno być równe oświetleniu pomieszczenia. Ekran monitora powinien znajdować się 20° poniżej poziomu oczu pod kątem prostym do okien, a nie bezpośrednio przed nimi lub ekranem do okna. Odległość od oczu do ekranu monitora powinna wynosić 40-75 cm. Unikaj zbyt jasnego oświetlenia otoczenia.

Pomieszczenie, w którym znajdują się komputery i monitory, powinno być wystarczająco przestronne, ze stale odnawiającą się mikroatmosferą. Minimalna powierzchnia dla jednego monitora to 9-10 m². Czas ciągłej pracy z monitorem nie powinien przekraczać 30 minut. Po 30 minutach należy wykonać serie ćwiczeń.

  • - Zamknij oczy na 3-5 sekund. Powtórz 6-8 razy.
  • - Mrugaj szybko przez 1-2 minuty.
  • - Trzema palcami każdej dłoni lekko uciskaj górne powieki zamkniętych oczu przez 2 sekundy. Powtórz 3-4 razy.
  • - Spójrz w górę, w dół, w prawo, w lewo - bez odwracania głowy. Powtórz 5-10 razy

Ćwiczenia zaleca się wykonywać nie tylko z oczami otwartymi, ale także z oczami zamkniętymi, powtarzając co 3-4 razy w odstępie 1-2 minut. Ćwiczenia te są zalecane, aby złagodzić zmęczenie wzroku i poprawić krążenie krwi w oczach.

okulary do komputera

Okulary do komputera: dla kogo?

Jeśli w ciągu dnia długo pracujesz przy komputerze, to okulary do monitora będę idealnym rozwiązaniem problemu. Praca przy komputerze jest bardzo męcząca dla oczu i może niekorzystnie wpłynąć na ostrość widzenia, jeśli zignorujesz proste zasady. Przy długotrwałej pracy przy komputerze oczy wysychają, a promieniowanie z monitora prowokuje nadmiar niebieskiego koloru. Aby zapobiec nadmiernemu obciążeniu oczu, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • - Zrób sobie 15-minutową przerwę co dwie godziny, podczas której oderwij wzrok od monitora, spójrz w dal i ruszaj się.
  • - Aby zapobiec wysychaniu oczu, używaj kropli nawilżających i staraj się częściej mrugać.
  • - Dla wygodnej pracy przy komputerze wskazane jest wybranie specjalnych okularów komputerowych.

Specjalne okulary do monitora zwiększają kontrast obrazu i usuwają odblaski. Po pierwsze, soczewki muszą zawierać blokery – są to filtry, które blokują niebieskie widmo emitowane w nadmiarze przez monitory komputerowe. Niebieskie widmo padające na siatkówkę tłumi inne kolory. Z tego powodu pogarsza się ostrość widzenia. Niebieski filtr blokujący nadaje soczewkom lekko brązowo-szary odcień. Po drugie, powierzchnia gogli musi mieć powłokę antyrefleksyjną.

Okulary komputerowe polecane są osobom, które regularnie spędzają czas przed monitorem, niezależnie od tego, czy dana osoba ma problemy ze wzrokiem, czy nie. W zależności od rodzaju krycia umownie rozróżnia się dwa stopnie ochrony okularów komputerowych:

  • - Blokowanie całego niebieskiego spektrum. Zaleca się noszenie takich okularów nie dłużej niż 8 godzin, co wystarcza na dzień roboczy. Nie nadają się jednak dla osób, dla których ważne jest, aby widzieć wszystkie tony i półtony (projektanci, artyści, koloryści, dentyści, chirurdzy itp.).
  • - Nadmierna ochrona widma niebieskiego. Uniwersalna opcja.

Nowoczesne soczewki z tak zwanymi niebieskimi powłokami blokującymi blokują niebiesko-fioletowe widmo ekranu i odbijają światło z samych soczewek. Te soczewki są przezroczyste, ale mają niebieski refleks szczątkowy. Dodatkowo soczewki tego typu pomagają także zredukować jasność ekranu i oświetlenia górnego, to pozwala zmniejszyć obciążenie oczu. Okulary komputerowe są zaprojektowane specjalnie dla użytkowników komputerów, biorąca pod uwagę wszystkie powyższe cechy pracy z nimi. Ponieważ okulary do monitora i pracy zostały tak zaprojektowane aby blokować części widma światła, to jednocześnie nie mają 100% przepuszczalności, jeśli chodzi o światło. Z tego powodu kolory na ekranie mogą być lekko zniekształcone, ale zniekształcenie jest znikome. Nie powoduje to dyskomfortu podczas pracy z grafiką lub zdjęciami.

Kategorie: Organizacja pracy,

Autor

Redakcja naomisoft