Jak urządzić pokój dziecka?

Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać, potrzebuje przestrzeni wyłącznie dla siebie. Jak zatem urządzić pokój dziecka, aby było to miejsce, które pobudzi jego wyobraźnię? Duże znaczenie mają odpowiednio dobrane meble. Jakie sprawdzą się najlepiej?

Zestawy mebli dla dzieci – jak wybrać odpowiedni komplet?

Ładny wygląd to nie jedyna kwestia, jaką należy wziąć pod uwagę przy wyborze mebli dla dziecka. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo. Warto zatem sprawdzić, czy dana konstrukcja została solidnie wykonana, a wszelkie mocowanie nie budzą jakichkolwiek zastrzeżeń. Liczy się również stabilność wybieranych rozwiązań. Meble nie mogą się chwiać.

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi: jeżeli nasze dziecko jest niezwykle aktywne, zestaw mebli warto przymocować do ściany. Wówczas zyskamy pewność, że w trakcie intensywnej zabawy w pokoju maluch będzie w pełni bezpieczny.

Wybierając zestaw mebli dla dzieci, zwróćmy uwagę także na jego funkcjonalność. Po pierwsze, rozmiary kompletu powinny być dostosowane do wieku naszej pociechy. Inny zestaw kupimy dla przedszkolaka, inny dla czwartoklasisty, a jeszcze inny dla nastolatka, który lada chwila wejdzie w wiek dorosły.

Dla funkcjonalności mebli znaczenie ma również duża liczba i zróżnicowanie szuflad, szafek, schowków i półek. Ułatwia to segregację zabawek, książek, przyborów szkolnych oraz dziecięcych bibelotów. Pozwala również zachować porządek w pokoju. Jeżeli każda rzecz ma swoje ustalone miejsce, sprzątanie przebiega sprawniej.

Kupując umeblowanie w zestawie nie możemy również zapomnieć o jego estetyce. Najlepiej, jeśli będzie ona odpowiadała upodobaniom naszego dziecka. Młodsze pociechy z pewnością ucieszą motywy bajkowe, zaś starsze zwykle preferują stonowaną kolorystykę bądź modne, nowoczesne wzory.

Fotel wiszący do pokoju dziecka – czy warto?

Fotel wiszący to ciekawa alternatywa dla klasycznego fotela bujanego. Gwarantuje bowiem wygodne miejsce do odpoczynku. Starsze dziecko będzie mogło w nim czytać książki czy też przeglądać ulubione czasopisma, młodsze zaś będzie czerpać frajdę z samego bujania. Jest to zatem niezwykle ciekawa opcja, która stanowić będzie urozmaicenie zarówno dziecięcego, jak i młodzieżowego pokoju.

Biorąc pod uwagę sposób montażu, wyróżnić możemy dwa podstawowe rodzaje fotelów wiszących:

  • fotel podwieszany do sufitu – montuje się go na stałe w odpowiednim miejscu sufitu w taki sposób, aby w trakcie kołysania nie ocierał ścian i mebli, a także innych elementów wyposażenia pokoju. W praktyce oznacza to, iż musimy dysponować sporym metrażem, by użytkowanie fotela było wygodne i bezpieczne dla otaczającej go przestrzeni.

Model ten jest wygodny. Zazwyczaj zapewnia bowiem sporo miejsca do wypoczynku. Do sufitu mocuje się go za pomocą solidnego sznura bądź łańcucha, co zapewnia bezpieczeństwo użytkowania,

  • fotel wolnostojący – umieszczony jest na stelażu, który stoi na podłodze. Nie wymaga zatem montażu do sufitu, dzięki czemu jest w pełni mobilny. Z powodzeniem możemy zmieniać jego położenie w zależności od naszych potrzeb. W porównaniu z fotelem podwieszanym do sufitu, zwykle ma mniejsze rozmiary i nie zapewnia aż tak dużych efektów bujania. Sprawdzi się jednak doskonale w pomieszczeniach o niewielkiej przestrzeni.

Konstrukcja jest odpowiednio wyważona, dzięki czemu ryzyko jej przewrócenia się jest niewielkie. Jest to zatem bezpieczne rozwiązanie, które pozwala na relaks w dowolnym miejscu.

Fotele wiszące to interesująca propozycja do pokoju dziecięcego i młodzieżowego. Są niezwykle wygodne, dzięki czemu zapewniają dziecku wypoczynek w komfortowych warunkach. Mogą być również wykorzystane do zabawy.

Podsumowując, urządzenie pokoju dla dziecka to nie lada wyzwanie. Pogodzić musimy bowiem funkcjonalność wnętrza i jego ładny wystrój z preferencjami naszej pociechy, co nie zawsze idzie ze sobą w parze. Warto jednak szukać kompromisów. Dzięki temu dziecko zyska pokój idealny zarówno do nauki, jak i zabawy i wypoczynku. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań, które to umożliwiają.

Kategorie: Poradnik,

Autor

Redakcja naomisoft