Jakie oprogramowanie wybrać dla swojej firmy – chmura czy serwer?

Żadna firma nie mogłaby się obecnie obyć bez specjalnego oprogramowania – wsparcie informatyczne pozwala na łatwiejsze wykonywanie pewnych zadań, odciążenie pracowników lżejszymi obowiązkami, szybszą pracę i w efekcie prężniejszy rozwój firmy.

Wybór oprogramowania jest bardzo istotny, jednak równie ważne jest podjęcie dobrej decyzji co do jego lokalizacji. Do wyboru jest serwer internetowy, chmura, albo własny dysk komputera, przy czym to ostatnie miejsce wydaje się już nieco archaiczne. Co warto wybrać?

Co to jest serwer?

Serwer jest przestrzenią w internecie, gdzie można umieszczać różne pliki i dane. Inna nazwa dla serwera to hosting. Jeśli chcemy, by jakieś oprogramowanie działało w naszej firmie, możemy albo instalować je na komputerze, albo też zdecydować się właśnie na serwer – albo internetowy, wewnętrzny, czyli serwer wykupiony dla siebie, albo też na serwer zewnętrzny, czyli chmurę. Na własnym serwerze program będzie działał jako zainstalowana aplikacja, zaś w chmurze korzysta się z już istniejącej aplikacji.

Oprogramowanie firmowe na dysku komputera

Kiedyś instalacja oprogramowania firmowego na dysku własnego komputera była czymś oczywistym – obecnie jest jednak rozwiązaniem nie tylko archaicznym, ale wręcz kłopotliwym. Po pierwsze, należy zainwestować w naprawdę dobry sprzęt, a wszelkie problemy z nim mogą też spowodować utratę cennych danych. Po drugie zaś, żeby firma nie miała przestojów w pracy, warto byłoby, by pracownicy umieli samodzielnie naprawić przeróżne usterki czy dokonać aktualizacji systemu.

Firmowe oprogramowanie

Jakie systemy informatyczne wprowadzić do swojej firmy?

Są firmy, które decydują się na system informatyczny, uruchamiany z własnego serwera. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie, niż instalacja oprogramowania na firmowym komputerze, jednak wiąże się nierozłącznie z kosztami. Własny serwer musi być opłacany, a większe firmy decydują się nawet na serwer dedykowany, za który opłaty są jeszcze wyższe.

Własny serwer dedykowany

Czym w ogóle jest serwer dedykowany? Serwer dedykowany jest oddzielnym komputerem, który oferowany jest przez firmy hostingowe i pełni rolę serwera dla określonego usługodawcy. Operowanie takim własnym serwerem jest jednak dosyć trudne i aby wszystko działało właściwie, choć jeden pracownik powinien umieć go świetnie obsługiwać – również jeśli chodzi o takie szczegóły jak baza danych MySQL. To warte uwagi rozwiązanie, gdyż pozwala na najlepszą kontrolę danych, ale – jak już wcześniej wspomniano – to rozwiązanie drogie i może wywołać pewne komplikacje.

Chmura – przechowywanie danych on-line

Przechowywanie danych w chmurze stało się teraz najpopularniejsze – z tej możliwości korzysta przeszło 90% firm. Serwery są stabilne, a zresztą odpowiadają za nie firmy zewnętrzne. Dane są szyfrowane systemem SSL, a przy tym koszty obejmują jedynie licencję, albo miesięczny abonament. Jeśli więc ktoś zastanawia się nad wyborem lokalizacji oprogramowania, chmura jest najlepszym wyjściem.

Kategorie: Poradnik,

Autor

Redakcja naomisoft