Moje pierwsze zabawki – prezenty dla malucha

Zbliża się Dzień Dziecka, dlatego też warto pomyśleć o tym, co kupić maluchowi, by sprawić mu ogrom radości. Zaraz po Komuniach, które świętują nieco starsze dzieci, jest to najważniejsze święto w wiosenno-letnim okresie, które będzie dla ciebie doskonałym pretekstem, by sprezentować pociesze coś, co nie tylko zapewni jej mnóstwo doskonałej zabawy, ale również pomoże rozwijać zmysły, wiedzę, koordynację ruchową i nabywać praktycznych umiejętności, które przydadzą jej się w dalszym życiu. Dlatego też podejdź do kupna zabawki rozsądnie i ciesz się zaskakującymi efektami!

Jak wybierać zabawki?

Wybór zabawki dla małego dziecka to szczególnie ważna sprawa, bowiem to właśnie w najwcześniejszych latach pociechy chłoną wiedzę jak gąbka i przyswajają wszystkie nowości z otoczenia. Dlatego też, chcąc zadbać o prawidłowy rozwój dziecka, należy wybierać takie zabawki, które poza doskonałą rozrywka zapewnią również wartości edukacyjne, dzięki którym maluchy będą mogły prężnie rozwijać swoje umysły i ciała. Decydując się na konkretny produkt, miej więc na uwadze walory, które ze sobą niesie.

Doświadczeni rodzice radzą, by podczas wybierania zabawki zwracać uwagę przede wszystkim na oznaczenia wiekowe produktów. Tego typu wytyczne tworzone są na podstawie licznych badań, w wyniku których tworzone są normy rozwojowe, jakie powinny osiągać maluchy w danym wieku. Wybór zabawki niedostosowanej do wieku może więc być nieefektywny, a sam produkt zbyt nudny, trudny i zniechęcający. Jeśli wybierasz zabawki dla dzieci z przedziału wiekowego 1 – 3, unikaj produktów zawierających małe elementy, które mogłyby zostać połknięte. Nie powinno się wybierać zabawek dla starszych dzieci również dlatego, że mogłyby okazać się zbyt trudne, co może zniechęcić pociechę do konkretnego rodzaju zabawy na długi czas. Zbyt proste zabawki okażą się zaś nudne i dzieci szybko stracą zainteresowanie nimi.

Pamiętaj również, by wybierać produkty, które odpowiadają zainteresowaniom pociech. Chcąc zainteresować je nową gałęzią wiedzy czy pomóc im nabyć nowe umiejętności, warto wybierać zabawki z motywami z bajek. Licencyjne produkty zawierające sylwetki uwielbianych postaci z popularnych programów telewizyjnych będą dodatkową zachętą do nauki połączonej z rozrywką, dzięki temu twoje dziecko w mgnieniu oka posiądzie nową praktyczną wiedzę, która ułatwi mu dalsze życie.

Jakie zabawki wybierać?

W zależności od charakteru, zainteresowań i wieku dziecka pomysły na prezent będą się znacznie różniły. W przypadku niemowlaków i najmłodszych dzieci, warto postawić na Szumisie – urocze, pluszowe zabawki o różnorodnych kształtach misiów, które poza byciem przyjacielem dziecka, pomogą mu również zasnąć. Mają bowiem wbudowany mechanizm z głośniczkiem, który wydaje z siebie tak zwany „biały szum” – dźwięki zbliżone do tych, które pociechy słyszały w łonie matki. Tego typu tony dają maluchom poczucie bezpieczeństwa, dzięki czemu pomagają się uspokoić i spokojnie zasnąć. Co więcej, niektóre wersje Szumisiów wyposażone są również we wsparcie aplikacji mobilnej, dzięki czemu można je włączać i wyłączać na odległość a nawet korzystać z nich jak z elektronicznej niani.

W przypadku nieco starszych dzieci również warto postawić na produkty, które będą nie tylko dobrą zabawka, ale będą miały również praktyczne zastosowanie. Stacyjkowo – zabawki licencyjne popularnej serii telewizyjnej zawierającej edukacyjne wartości – nie tylko pozwolą pociechom atrakcyjnie spędzić czas, ale również naucza je koordynacji ruchowej, rozwiną wyobraźnię, a w zależności od rodzajów produktów, jak na przykład gry planszowe, pozwolą rozwinąć umysł i poszerzyć wiedzę maluchów.

Jednak bez względu na to, jakiego rodzaju zabawkę kupisz i jakie będzie niosła ze sobą wartości edukacyjne, nie zapominaj o bezpieczeństwie! Wybieraj jedynie produkty posiadające niezbędne certyfikaty Unijne, takie jak CE – zapewniające o spełnianiu rygorystycznych norm bezpieczeństwa i jakości wyznaczanych przez Unię Europejska, a w przypadku produktów materiałowych również certyfikat GOTS, który zapewnia, iż wykorzystane do produkcji materiały nie zawierają szkodliwych substancji i są w co najmniej 95% ekologiczne. Podobnie ma się również sprawa z certyfikatem Oeko Tex Standard 100. To niezwykle ważne, by zapewniać dzieciom produkty, które nie będą szkodliwe dla ich zdrowia. Nawet mała dawka negatywnych substancji przy długotrwałym kontakcie ze skórą malucha może przynieść negatywne efekty. Dlatego też, nim zdecydujesz się na zakup konkretnego produktu, przeczytaj dokładnie jego opis, a w razie wątpliwości skontaktuj się ze sprzedawcą sklepu stacjonarnego bądź biurem obsługi klienta sklepów internetowych, gdzie uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące konkretnych zabawek. A kiedy już kupisz swojemu dziecku bezpieczną, wymarzoną zabawkę, nie pozostanie nic innego, jak obserwowanie radości na jego twarzy i duma, gdy maluch nauczy się czegoś nowego, czym z ogromną chęcią przyjdzie ci się pochwalić.

 

Materiał zewnętrzny

Kategorie: Poradnik,

Autor

Redakcja naomisoft