Oznakowanie opakowań: na co zwrócić uwagę?

Kupując ten lub inny produkt, konsument powinien przede wszystkim zwrócić uwagę na etykietę produktu. Wskazany czasy produkcji, trwałość, skład, zgodność z dokumentami regulacyjnymi wskazują na stopień bezpieczeństwa zakupionych produktów.
Oznakowanie opakowań: na co zwrócić uwagę?
Ogólnym wymaganiem dotyczącym etykietowania każdego produktu jest dokładność informacji, czytelność i zrozumiałość. Dlatego napisy, znaki i symbole powinny kontrastować z tłem, na którym zostało umieszczone oznakowanie. Sposób przekazania informacji powinien zapewniać ich bezpieczeństwo przez cały okres użytkowania wyrobu (z zastrzeżeniem warunków przechowywania ustalonych przez producenta). Tak więc etykieta zastosowana lub włożona do opakowania musi zawierać następujące informacje w języku polskim:
• nazwa;
• skład (składniki);
• ilość (waga, wymiary);
• data produkcji;
• okres trwałości / usługa;
• warunki przechowywania;
• numer serii, seria (do identyfikacji);
• nazwa / pełna nazwa i lokalizacja producenta / indywidualnego przedsiębiorcy;
• pozwolenia (normy, znaki zgodności do certyfikacji, deklaracje itp.);
• cena
W przypadku produktów spożywczych opakowanie musi zawierać informacje na temat wskaźników wartości odżywczej (zawartość kalorii, białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy). Jeśli pojawia się taka konieczność, muszą zostać wyszczególnione składniki otrzymane przy użyciu organizmów zmodyfikowanych genetycznie (GMO). Dla towarów, których jakość i bezpieczeństwo zmienia się po otwarciu opakowania, podaje się również warunki przechowywania po otwarciu pojemnika ochronnego. Napoje bezalkoholowe zawierające kofeinę w ilości powyżej 150 mg / l, a także rośliny lecznicze (ekstrakty) oznaczone są napisem „Nie zaleca się stosowania przez dzieci do 18 roku życia w okresie ciąży i karmienia piersią, jako, jak również przez osoby cierpiące na zwiększoną drażliwość nerwową, bezsenność, nadciśnienie tętnicze.” Na produktach spożywczych, które potwierdziły brak transgenów w swoim składzie, a także wykonanych wyłącznie z naturalnych surowców, stosuje się symbole, które mają informować, że dany produkt jest wolny od GMO.
W zależności od rodzaju, przeznaczenia, a także parametrów eksploatacyjnych, każdy sprzedawany sprzęt podlega regulacji różnych przepisów technicznych, w których ustalane są wymagania bezpieczeństwa, w tym instrukcje dotyczące oznakowania. Ogólnym wymogiem dotyczącym oznakowania sprzętu jest to, aby było czytelne, łatwe do odczytania i umieszczone w miejscu dostępnym do kontroli bez demontażu za pomocą narzędzia. Dowiedz się więcej na https://consultchem.pl/oznakowanie-opakowan.html.
Polacy coraz chętniej czytają etykiety!
Właściwy i świadomy wybór produktów i usług zaczyna się od zbadania informacji o producencie (wykonawcy, sprzedawcy) oraz o sprzedawanych przez niego towarach (świadczonych usługach). Prawo konsumenta do otrzymania niezbędnych i wiarygodnych informacji jest zapisane w ustawie o ochronie konsumentów. O ile jednak jeszcze niedawno Polacy nie zwracali uwagi na etykiety na opakowaniach, to dziś świadomość konsumencka jest na dużo wyższym poziomie. Szukamy nie tylko informacji dotyczących daty przydatności do spożycia, ale też tych związanych ze składem i przeznaczeniem danego produktu czy urządzenia.
Tę tendencję można zaobserwować w rosnącej ilości zwrotów produktów, które nie spełniały oczekiwań konsumentów lub też produkt czy urządzenie nie miały cech deklarowanych. Polacy coraz częściej mają świadomość, że producent (wykonawca, sprzedawca) jest zobowiązany do terminowego udzielania konsumentowi niezbędnych i wiarygodnych informacji o towarach (usługach), zapewniających możliwość ich prawidłowego wyboru.
Polacy szukają też informacji o efektywności energetycznej urządzenia, w stosunku do których określa się wymóg posiadania tych informacji zgodnie z przepisami o oszczędzaniu energii i efektywności energetycznej oraz jeśli chodzi o żywotność lub termin przydatności do użycia towaru, a także informacje o niezbędnych działaniach konsumenta po upływie określonego czasu i możliwych konsekwencjach zaniechania tych czynności, jeżeli towar po upływie określonego czasu zagraża bezpieczeństwu życie, zdrowiu i mieniu konsumenta lub staną się niezdatne do użytku zgodnie z przeznaczeniem.