Aplikacje internetowe – co powinieneś wiedzieć?

Aplikacja internetowa (zwana również webową lub sieciową) jest ważnym programem komputerowym, obsługiwanym przez przeglądarkę internetową.

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak wygląda ich projektowanie, czym jest projekt webowy, posiadający dla nich funkcje wspierające i dlaczego tak ważne jest w tej kwestii analityczne podejście? Oto najważniejsze informacje, dotyczące tego tematu!

Jak wygląda projektowanie aplikacji internetowych?

Aplikacje internetowe (web application) to programy komputerowe, pracujące na serwerze i łączące się z hostem użytkownika danego komputera poprzez sieć komputerową i przy pomocy internetowej przeglądarki. Dzięki temu można z nich korzystać naprawdę w każdym miejscu, a w dodatku można na nich przechowywać i zamieszczać mnóstwo treści, realizując także określone zadania. Wszystko magazynowane jest w bazach danych na serwerach, przeznaczonych właśnie do magazynowania treści.

Dla niektórych powyższe opisy brzmią nieco skomplikowanie – zapoznanie się jednak z podstawowymi pojęciami i poznanie działania aplikacji internetowych w praktyce rozjaśnia całą sytuację. Aplikacje to nie strony internetowe – te drugie bowiem przekazują tylko konkretne treści, a aplikacje nastawione są głównie na realizację zadań, udostępnienie internautom pewnych funkcji. Są interaktywne i samowystarczalne.

Projektowanie aplikacji tego typu jest bardzo ważne, bo to szansa na rozwój firmy – tym bardziej w obecnych czasach, gdzie nowoczesne technologie wykorzystywane są na każdym kroku i od tego, jak z nich korzysta firma często zależy jej dalszy los i powodzenie na rynku. Projektowanie aplikacji internetowych wiąże się z koniecznością zrobienia tego w ten sposób, by przede wszystkim były użyteczne – a więc musi pasować do wyszukiwarek internetowych i przeglądarek.

Aplikacje internetowe

Analityczne projektowanie aplikacji - jakie są potrzeby Twojej firmy?

Analityczne podejście do projektowania aplikacji internetowych oznacza przede wszystkim zadbanie o realizację potrzeb i wymagań klientów. Zwykle projektowanie odbywa się dla konkretnych firm – trzeba więc zadbać o to, by rozpoznać potrzeby tej firmy i jej pracowników, tak by późnej mogli korzystać w pełni z danych im możliwości. Projektowanie powinno być poprzedzone konsultacjami, a interfejs tak dopracowany, by nie było problemu z jego obsługą.

Należy też zadbać, by wszyscy pracownicy byli w stanie korzystać z aplikacji. Trzeba ich właściwie przeszkolić, a później nawet sprawdzić – na przykład poprzez odpowiednie testy – jaka jest ich znajomość obsługi systemu. To istotne tak dla klientów, jak i dla samych projektujących – w końcu aplikacja musi być pożyteczna.

Projekt webowy – aplikacje mobilne, na androida

Aplikacja powinna być wspierana również projektem webowym. W końcu obecnie z internetu i przeglądarek korzystamy nie tylko poprzez komputer, ale również i inne sprzęty elektroniczne, na przykład smartfon czy tablet. Dzięki możliwości obsługiwania tak poprzez aplikację webową, jak i z poziomu urządzeń mobilnych, program dociera do większej liczby osób.

Projekt webowy podnosi więc wiarygodność firmy, chroni przed marnotrawieniem czasu i ewentualnymi stratami – nie wolno o nim zapomnieć!

Autor

Redakcja naomisoft