Oprogramowanie dla firm – na serwerze czy w chmurze?

Oprogramowanie dla firm, które ma ułatwiać i przyspieszać wykonywane czynności, może powstawać wedle różnych standardów. Pierwszą decyzją, jaką należy podjąć, jest ta dotycząca jego ulokowania. Czy umieścić oprogramowanie na własnym serwerze, skorzystać z tego obecnego w chmurze, czy może w archaiczny sposób zainstalować wszystko na komputerze?

Czym jest serwer?

Serwer (hosting) to przestrzeń w Internecie, gdzie zostają umieszczone pliki, jakie pozwalają na funkcjonowanie programów, stron internetowych czy aplikacji. Jeśli firma wykupuje licencje na oprogramowanie, przysługują jej trzy rozwiązania. Może je zainstalować na własnym komputerze (jako program), na własnym serwerze (jako aplikację) albo skorzystać z gotowej aplikacji zainstalowanej w chmurze, czyli na serwerze zewnętrznym.

Oprogramowanie dla firm instalowane na komputerze

Ta opcja nie jest wprawdzie nowoczesnym rozwiązaniem, ale wciąż jest wybierana przez niektóre firmy. Żeby z niej skorzystać, konieczny jest dobry, drogi sprzęt - dane przedsiębiorstwo musi się liczyć z odpowiedzialnością za ewentualne przerwy w jego działaniu. Ponadto instalacja na własnym komputerze wiąże się z utrudnionymi aktualizacjami oprogramowania oraz z brakiem efektywnej pomocy technicznej.

Przedsiębiorcy, którzy rozważają tę opcję, muszą wziąć pod uwagę wszystkie powyższe problemy. W razie potrzeby powinni oni potrafić samodzielnie naprawić bieżące usterki, skonfigurować programy, przeprowadzić konieczne aktualizacje i wykonać kopię bezpieczeństwa danych. Ponieważ jest to rozwiązanie nieco archaiczne i dość skomplikowane, od kilku lat obserwujemy gwałtowny zwrot w kierunku umieszczanych na serwerach aplikacji.

Dedykowane oprogramowanie firmowe na serwerze własnym

Jeśli firma uruchamia aplikację korzystając z własnego serwera, otrzymuje ona pliki do samodzielnej instalacji na owym serwerze. Taki hosting należy samemu opłacać, co generuje koszty od kilkudziesięciu złotych rocznie do nawet kilkuset złotych miesięcznie. Oczywiście w przypadku większych firm i nowoczesnych aplikacji konieczne będzie wykupienie serweru dedykowanego, co obciąży nas kosztami bliższymi tej wyższej sumie. 

dokumenty na serwerze

Operowanie na własnym serwerze wymaga konkretnych umiejętności. Należy więc wcześniej upewnić się, że ktoś w firmie potrafi zainstalować aplikację, obsługiwać bazę danych MySQL (jest to konieczne do kontroli danych czy odzyskania hasła) oraz obsługiwać samą aplikację pod kątem technicznym (na wypadek awarii). Słaby serwer może powodować częste przerwy w działaniu programu, a niewłaściwe zabezpieczenia mogą umożliwić kradzież wszystkich danych. Zaletą działania na własnym serwerze jest natomiast najszersza potencjalna kontrola zgromadzonych danych.

Dane w chmurze – zalety oprogramowania on-line dla firmy

W trzecim wypadku mamy do czynienia z dostępem do aplikacji, danych i usług poprzez Internet. Skoro działamy w chmurze, nie musimy inwestować w dodatkowy drogi sprzęt i oszczędzamy miejsce w firmowej przestrzeni. Dlatego też ponad 90% firm korzysta dziś z technologii chmurowych. Wystarczy, że przedsiębiorstwo zarejestruje swoje konto na stronie internetowej i może ono rozpocząć swoje działania. Do zalet takiego rozwiązania należy m.in. gwarancja pracy na nowoczesnych, szybkich i stabilnych serwerach. Ponadto odpowiedzialność za stabilne i poprawne działanie oprogramowania spoczywa na firmie zewnętrznej. Dzięki chmurze możliwy jest podgląd każdego problemu, zatem pomoc techniczna może zareagować błyskawicznie. Aplikacja aktualizuje się w tle, a jedynym kosztem jej działania jest zwykle koszt licencji albo miesięcznego abonamentu. Listę zalet uzupełnia wysokie bezpieczeństwo danych (w tym szyfrowanie SSL).

 

Autor

Redakcja naomisoft