Poszczególne systemy informatyczne i ich zastosowanie

Czym są systemy informatyczne? Co oznaczają pojęcia hardware i software? Czym różnią się od siebie systemy CRM, a ERP? 

Czym są systemy informatyczne?

Systemy informatyczne to najogólniej zbiory składników, które mają na celu przetwarzanie danych za pośrednictwem komputera. Do ich elementów składowych zaliczamy przede wszystkim:
1. Hardware (sprzęt) - tutaj zaliczamy komputery oraz zbiór różnych urządzeń, które służą do łączności między określonymi elementami. Należą do nich również narzędzia służące do gromadzenia zbiorów danych. Oprócz tego hardware może też obejmować akcesoria, które mają za zadanie odbiór zewnętrznych informacji (są to np. skanery lub kamery). Istotną częścią hardware jest też oprogramowanie, które zawiera w sobie rozmaite materiały i instrukcje, co daje możliwość wykonywania konkretnych zadań. Hardware to więc mechaniczne części komputera, które można dostrzec w sposób fizyczny.

2. Software (oprogramowanie) - do oprogramowania należą przede wszystkim: edytory (tekstu czy grafiki), gry, arkusze kalkulacyjne, a nawet wirusy komputerowe. Ponadto obejmuje także systemy operacyjne, kodeki czy odtwarzacze multimediów. Oprogramowanie funkcjonuje w pamięci i na dysku twardym. Software nie funkcjonuje w sposób fizyczny jak hardware, lecz realizuje pracę komputerową.

3. Zasoby ludzkie - to one odpowiadają za obsługę programów oraz kierowanie urządzeniami. 

zasoby ludzkie

Zastosowanie systemów informatycznych

Gdzie i w jakim celu stosuje się poszczególne systemy informatyczne? Okazuje się, że ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Mogą być znakomicie wykorzystywane w handlu, w rozmaitych przedsiębiorstwach, w części sieci odzieżowych. Do czego w ogóle służą systemy informatyczne? Przede wszystkim do przetwarzania, gromadzenia, przechowywania i prezentowania informacji. Ich zastosowanie upraszcza rozwój biznesu i zwiększa jego skalę, umożliwia zwiększenie liczby informacji i pogłębia ich jakość, pozwalają zrezygnować lub znacznie zmniejszyć konwencjonalną pracę biurową, minimalizują również wydatki obejmujące przetwarzanie poszczególnych informacji. Pomagają także zwiększyć skuteczność marketingu, służą w celu poprawienia jakości pracy personelu, a wszystko to dzieje się w sposób efektywny i szybki. Wyróżniamy rozmaite systemy informatyczne, w zależności od tego, w jakim celu się je stosuje: systemy wspomagania decyzji, systemy informacyjno-decyzyjne, czy systemy ewidencyjne. Do zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych systemów informatycznych należą systemy CRM i ERP.

Rodzaje systemów informatycznych: CRM, ERP

Te systemy mają być cennym narzędziem, które usprawnia zarządzanie przedsiębiorstwem. System CRM (ang. Customer Relationship Management) jest formą zarządzania, której celem jest pozyskiwanie klientów oraz budowanie z nimi długookresowych relacji. Jest to konieczne, gdy zależy nam na sprawnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Ponadto CRM wspomaga (i tworzy) działania marketingowe, obsługę klienta i sprzedaż. System ERP (ang. enterprise resource planning) pomaga projektować zasoby firmy. Polega to na tym, że ów system wykorzystuje zbiorową bazę danych w zakresie jednego systemu, co daje firmie możliwość korzystania z wyłącznie jednego zbioru danych.

 

Autor

Redakcja naomisoft